Da sam pekar…

Autor: Ivica Rojc, 2. 11. 2011.

Ove smo godine Dane kruha obilježili prigodnim radionicama koje su se održale 11. listopada – za učenike nižih razreda, i 12. listopada – za učenike viših razreda.

Učenici su imali priliku vidjeti kako iskusne ruke mijese tijesto za kruh i klipiće jer nam je u goste došla gospođa Katarina Štriga koja je vodila obje radionice. Gospođa Štriga istovremeno je objašnjavala je pokazivala učenicima što je sve potrebno kako se umijesilo tijesto. Učenici su poželjeli i sami umijesiti koji klipić što je većini vrlo dobro pošlo za rukom. Na velikom odmoru su i učenici i učitelji imali priliku kušati što su zamijesili. Budući da se sve brzo pojelo, možemo zaključiti da su pekarice i pekari dobro obavili svoj posao.

Glavni događaj kojim smo obilježili Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje bio je zajedničko posvećenje hrane i blagovanje u školi, 14. listopada 2011. godine, kada su učenici nosili u školu proizvode od brašna, žitarica i ostalih plodova zemlje.

Slane i slatke delicije nizale su se na razrednim stolovima u holu škole, vel. Stjepan Makar blagoslovio ih je, a one najoriginalnije odabrane su za predstavljanje škole na Županijskoj  smotri, koja je održana u Varaždinu 16. listopada.

Domaćin Smotre bila je VII.OŠ Varaždin, no zbog velikog interesa izložbeni štandovi škola postavljeni su na Franjevačkom trgu u Varaždinu. Izložbeni prostor naše škole bio je vrlo zapažen. Budući je naša škola poznata po uzgoju pčela i proizvodnji prirodnog meda, dominirali su med i slastice od meda.

Izložili smo i kuharicu sa starinskim receptima našega kraja. Školu su uspješno predstavljale učenice 4. razreda – Gabrijela Dijanuš i Paula Horvatić, te učenice 8. razreda – Maja Dvorski i Danijela Tuk.

Vodili su ih učitelji: Andreja Vuk, Vesna Mikulčić i Ivica Rojc, no štand su, uz mnoge posjetitelje, obišli i ostali djelatnici škole.