Uzbudljivo maturalno putovanje

Autor: Ivica Rojc, 11. 7. 2022.

Trideset i osam sedmaša i osmaša u ponedjeljak 20. lipnja 2022. s posebnim je uzbuđenjem došlo ispred OŠ Ljubešćica budući da su kretali na maturalno putovanje u Istru tj. Dugu Uvalu.

Polazak je bio oko 7.30 sati, a prvo odredište bio je grad Karlovac gdje su ućenici uz stručno vodstvo vodiča razgledavali Aquatiku tj. slatkovodni akvarij u kojem se može vidjeti riječna flora i fauna budući je Karlovac grad na četiri rijeke. Nakon razgledavanja akvarija slijedio je ručak u McDonaldsu na Vratima Jadrana te oko 15.30 sati smještaj u hotelu „Duga Uvala“. Učenici su se brzo raspakirali i pohitili na kupanje, zatim večeru, disco, igre na sportskim terenima.

Drugi dan slijedilo je razgledavanje Rta Kamenjak uz radionicu „Prozori u prošlost“. Učenici su trebali tražiti zadane vrste biljaka te su mogli čuti za što koja služi  i slikati se pored dinosaura. Nakon povratka u hotel slijedio je ručak, kupanje, igra, zabava, večera i disco.

Treći dan maturalnog putovanja učenici su posjetili grad Pulu gdje su, uz lokalnog vodiča, razgledavali: Amfiteatar, Augustov hram, Gradsku palaču, Kaštel (venecijansku utvrdu), Malo rimsko kazalište, Herkulova vrata, Arheološki muzej Istre te Dvojna vrata. Nakon razgledavanja učenici su imali slobodno vrijeme za pojesti pizzu ili sladoled ili kupiti pokoji suvenir  svojim ukućanima.  Poslije ručka slijedilo je zabavno popodne uz kupanje, sunčanje, igranje društvenih igara, zatim večera te večernji izlazak u disco, druženje u sobama…

Četvrti dan učenici su se nakon doručka mogli kupati, a nakon ručka spakirali su stvari i krenuli prema Trsatu  gdje su razgledavali Svetište Majke Božje Trsatske te Trsatsku gradinu. Večera je bila u McDonaldsu u Vukovoj Gorici te oko 20 sati učenici su se puni dojmova vratili u Ljubešćicu zajedno s učiteljicama Tamarom Sakač, Matejom Ratković i Sanjom Horžić. Za vrijeme maturalca vladao je poseban duh zajedništva među osmašima i sedmašima koji je posebno pohvalio vodič Ladislav koji je od prve do posljednje minute pratio učenike tijekom maturalnog putovanja kao i vrlo ljubazni vozač Franjo kojemu nikada nije bilo teško zaustaviti autobus gdje god je trebalo. Nakon maturalca ostaju brojne lijepe uspomene zabilježene na fotografijama koji su učenici razmijenili  u Viber grupi, a i roditelji su iz minute u minutu mogli pratiti što s događa na maturalcu budući da su dobivali izvješća i fotografije sa svih lokacija na kojima su bila njihova djeca. Na povratku svima je bilo žao što se moraju rastati pogotovo sedmaši s osmašima te su svi izrekli želju da barem mogu ponoviti predivno maturalno putovanje!

Tekst: Sanja Horžić, učiteljica hrvatskog jezika