Učenici 3. razreda u projektu „Hrvatska pliva“

Autor: Ivana Nogić, 13. 10. 2022.

U sklopu projekta „Hrvatska pliva“ učenici 3. razreda naše škole prošli su program obuke neplivača koji se provodio na Gradskim bazenima Varaždin od 19. do 23. rujna 2022. godine. Uz učenike naše škole, u programu su sudjelovali i učenici 3. razreda OŠ Kneginec i OŠ „Petar Zrinski“ Jalžabet, a nositelj programa bio je Školski sportski savez Varaždinske županije.

Školski sportski savez Varaždinske županije je u rujnu ove godine prvi put provodio 20-satni program obuke neplivača. Program je prijavljen na natječaj Ministarstva turizma i sporta pod nazivom „Hrvatska pliva”, a njegovu realizaciju financirali su Ministarstvo turizma i sporta i Varaždinska županija. U provođenje programa u 2022. godini bile su uključene tri škole – OŠ Ljubešćica, OŠ Kneginec Gornji i OŠ „Petar Zrinski“ iz Jalžabeta, uz sudjelovanje 71 učenika, polaznika trećih razreda.

Osnovni cilj bio je djecu naučiti osnovama plivanja – prilagodbi na vodu, održavanju na vodi, tehnikama plivanja (kraul, leđno i prsno) te osposobiti neplivače da samostalno mogu preplivati 25 metara. Oni učenici koji su na inicijalnom testiranju pokazali znanje plivanja za kriterij „plivač početnik“ ili „plivač“, radili su program učenja i usavršavanja osnovnih plivačkih tehnika, dok su ostali učenici bili obuhvaćeni programom obuke neplivača. Sudjelovanje u programu bilo je besplatno za sve učenike uz osigurani prijevoz, ulaznice na bazen i učitelja plivanja. Obuku neplivača provodili su kineziolozi – učitelji tjelesne i zdravstvene kulture, tako je za naše trećaše bila zadužena naša učiteljica TZK Biserka Topolovec.

Po završetku obuke svaki je učenik dobio medalju i diplomu, što je svima bila lijepa nagrada za tud.

« Svibanj 2024 »