Kaj se negda jelo?

Autor: Ivana Nogić, 18. 10. 2022.

Zahvalnost za kruh i plodove zemlje učenici i djelatnici naše škole iskazali su 14. listopada 2022. godine prigodnim programom „Kaj se negda jelo?“ te zajedničkom molitvom i blagovanjem. Na svečanom stolu našli su se kruh i tradicionalni kolači koje su za sve učenike pripremile naše spremačice i kuharica, uz pomoć učenica 8. razreda. Navedene aktivnosti dio su projekta „Sačuvajmo ljubeški kaj!“ koji će se provoditi tijekom cijele školske godine s ciljem očuvanja ljubeške kajkavštine.

Povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje kuharica i spremačice, uz pomoć osmašica Antonije i Katarine, pripremile su kruh i kolače prema tradicionalnim receptima koje su prikupljali šestaši i sedmašica Ivana Baričević. Prikupljanje recepata te priprema tradicionalnih slastica dio je radionice „Kaj se negda jelo?“ kojom je započet projekt „Sačuvajmo ljubeški kaj!“. Projekt će se provoditi tijekom cijele školske godine s ciljem očuvanja ljubeške kajkavštine.

Učiteljice Ljiljana Belavić Kliček, Mateja Ratković i Sanja Horžić, zajedno s učenicima, uredile su prigodni pano s tradicionalnim receptima iz kojih su članovi Kajkavske grupe zapisivali brojne kajkavske riječi te ih tako nastojali sačuvati od zaborava.

Dan kruha proslavljen je i prigodnim programom koji su pripremili vjeroučitelj Mario Merkaš i učiteljica Bernardica Bačan. Prigodne pjesme, tekstove i recitacije izveli su članovi Pjevačke grupe, učenici 8. razreda uz glazbenu pratnju učenika Vinka Španića i učiteljice Bernardice, učenici 6. razreda te recitatori 4. razreda. Na kraju programa naš vlč. Stjepan Makar blagoslovio je svečani stol i sve okupljene pa je blagovanje moglo započeti.

Sve pripremljeno ubrzo se i pojelo, a učenici su zaključili da se i negda dobro jelo!

« Svibanj 2024 »