Kravata, ponos Hrvata!

Autor: Ivana Nogić, 18. 10. 2022.

Učenici i djelatnici naše škole obilježili su 18. listopada 2022. godine Svjetski dan kravate tako što su svoje uobičajene odjevne kombinacije obogatili kravatom ili maramom.

Povijest kravate istražili su članovi Novinarsko-radijske grupe. Otkrili su da riječ kravata dolazi od francuske riječi "croata" i da je 18. listopada proglašen Danom kravate odlukom Hrvatskog sabora iz 2008. godine. Kravatu su nosili hrvatski vojnici u Tridesetogodišnjem ratu (1618.-1648.). Stalne borbe protiv Turaka učinile su od Hrvata vrlo cijenjene vojnike. Novačeni hrvatski vojnici imali su jedinstvenu vojnu odoru koristeći jedan prepoznatljivi detalj – maramu oko vrata, preteču današnje kravate. Kasnije su kravatu prihvatili Francuzi pod nazivom cravate. I sam kralj Lui XIV. volio je nositi kravatu kao modni detalj. Kravata se potom iz Francuske proširila Europom. Karlo II., kralj Engleske, Škotske i Irske, zaslužan je da su ubrzo nakon Francuza i Englezi prihvatili kravatu kao modni detalj. Prve kravate nisu nalikovale današnjima i bile su bijele boje.

Razlog zbog kojeg su hrvatski vojnici nosili takve marame oko vrata može se pronaći u hrvatskoj pučkoj tradiciji. Zaručnice su svojim zaručnicima darivale rubac kao znak uzajamne vjernosti. U početku je izrađivana od lanenog platna i čipke, a često i od vrlo skupocjene svile. Svilene marame, osim svoje ljepote, imale su i još jednu funkciju - zbog klizavosti samog materijala, u borbi su često čuvale vrat vojnika jer bi oštrica mača jednostavno skliznula niz maramu, sprečavajući posjekotine.

Kravata je dio hrvatskog nacionalnog identiteta, zato kad god imate priliku, nosite je s ponosom!

« Svibanj 2024 »