V ljubeške hiže

Autor: Ivica Rojc, 28. 10. 2022.

„V ljubeške hiže“ naziv je druge radionice koja je, u sklopu projekta „Sačuvajmo ljubeški kaj!“, održana u srijedu 26. listopada 2022. u Etno kući u Ljubešćici.

Radionica je održana u suradnji s članicama Kulturno – umjetničke udruge „Magda i Lujza“ iz Madžareva na čelu s gospođom Anom Martan  te članicama Udruge umirovljenika i starijih osoba Ljubešćica predvođene predsjednicom Božicom Mikulčić. Trideset i dvoje učenika imalo je prilike izrađivati tradicionalne ukrase od krep – papira, a naročito raznovrsno cvijeće. Učenici su se upoznali s brojnim tradicionalnim predmetima  iz Etno kuće te su tražili određene predmete prema zadanim kajkavskim nazivima koje im je zadala učiteljica Sanja Horžić. Za mnoge nazive učenici nikada nisu čuli kao što su: singerica, žrt, žrni, rešeto, sito, struganja… Ravnatelj OŠ Ljubešćica Ivica Rojc  počastio je sve sudionike radionica slatkišima, sokom i jabukama te domaćom zlevkom koju je pripremila spremačica Marina Ivanušec.

Djeca su izrađenim cvjetićima mogla razveseliti članove svojih obitelji,  zapisane kajkavske riječi ostat će sačuvane u Rječniku ljubeškoga govora dok će druženje na svježem zraku zauvijek ostati učenicima u lijepom sjećanju.

Tekst: Sanja Horžić, učiteljica hrvatskog jezika

Fotografije: Ivana Baričević, učenica 7. r.

« Svibanj 2024 »