Viši razredi na terenskoj nastavi u Zagrebu

Autor: Ivana Nogić, 16. 11. 2022.

Svi učenici viših razreda naše škole, u pratnji svojih razrednica, predmetnih učitelja i knjižničarke, uspješno su 9. studenoga 2022. godine odradili terensku nastavu u Zagrebu. Prva stanica bilo je Gradsko kazalište Trešnja gdje su pogledali zanimljivu predstavu „Tajna dvorca strave“, nakon čega su 5. i 6. razred obišli Muzej čokolade, 7. i 8. razred Tehnički muzej Nikola Tesla, a nastavu su završili zajedničkim obilaskom sajma Interliber.

Po dolasku u Zagreb svi učenici posjetili su Gradsko kazalište „Trešnja“ gdje su od 10:00 do 11:20 pratili predstavu „Tajna dvorca strave“, napetu priču koju za djecu i mlade predstavlja slavni filmski redatelj Alfred Hitchcock.

Popularni krimić „Tajna dvorca strave“, objavljen 1964. godine, u kazalištu Trešnja uprizorila je redateljica Nina Kleflin. Priča je to o prijateljstvu, zajedništvu i odrastanju trojice dječaka osnovnoškolske dobi. Po nalogu slavnoga redatelja Alfreda Hitchcocka, koji traži idealnu lokaciju za svoj film, dječaci kreću u pustolovinu i otkrivanje zagonetki u napuštenoj kući u kojoj se navodno pojavljuju duhovi i sablasti. Radnja se zbiva šezdesetih godina dvadesetog stoljeća, kada mladi detektivi nisu mogli računati na pomoć tehnologije. Mogli su se samo osloniti na svoje ideje, znanje i knjižnicu. Predstava Tajna dvorca strave istovremeno se obraća i djeci i odraslima, a namijenjena je publici starijoj od devet godinu koju će potaknuti na kritičko razmišljanje i rješavanje zagonetaka s mladim detektivima. Naposljetku, pokazat će gledateljima da se ne treba bojati nepoznatoga i da se vlastitim snagama može sve riješiti.

Po završetku predstave učenici su u pratnji svojih voditelja krenuli u obilazak muzeja. Učenici 7. i 8. razreda istraživali su Tehnički muzej Nikola Tesla (12:00 – 13:30). Muzej je učenicima odlično zamijenio učionicu Fizike/Tehničke kulture/ Kemije/ Povijesti/ Geografije, kao i mnogih drugih predmeta, jer su na odjelima energije, poljodjelstva, vatrogastva, prometa, avionskih motora te odjelu velikana hrvatskog prirodoslovlja i tehnike mogli praktično proširiti svoja teorijska znanja. Najviše su naučili upravo na odjelu jednog od najvećih hrvatskih izumitelja, Nikole Tesle, gdje su, na zoran način, dobili puno informacija o energiji, o životu i radu te izumima Nikole Tesle. Zanimljivo je bilo i na odjelu rudarstva, posebno u maketi rudnika, gdje su učenici uz odlično vodstvo mogli saznati pojedinosti iz teškog života u rudniku te opasnostima koje su prijetile rudarima prilikom iskapanja ugljena, željeza, zlata i dijamanata. Nakon Muzeja krenuli su autobusom prema Velesajmu na sajam Interliber.

Učenici 5. i 6. razreda krenuli su autobusom pješice (od stajališta u Palmotićevoj ulici) prema Muzeju čokolade koji su obišli u dvije grupe (12:30 i 12:45 – 13:30). U 45-minutnom obilasku, koji je pratila degustacija, naučili su kako je nastala čokolada, kakva se čokolada jela u kojem povijesnom periodu i koje su hrvatske tvornice prve proizvodile čokoladu; odakle dolazi prvi kakaovac, tko proizvodi najviše kakaovih zrna, a tko pojede najviše čokolade… Umjesto ulaznice dobili su degustacijsku kutiju s devet vrsta vrhunske čokolade koju su degustirali tijekom obilaska, a mogli su degustirati i uzorke u samom muzeju.

Terenska nastava završila je na sajmu Interliber koji su učenici obilazili u pratnji učitelja i individualno. Upoznali su se s najnovijom domaćom i svjetskom književnom produkcijom i dobili priliku nabaviti željene naslove po pristupačnim cijenama, što su i iskoristili.

Sve planirane aktivnosti naši su učenici odradili na najbolji mogući način, a primjerenim ponašanjem i poštivanjem dogovorenih pravila dokazali su da se znaju i mogu odgovorno ponašati, te da zaslužuju što više terenskih nastava.

« Svibanj 2024 »