Dan ružičastih majica 2023.

Autor: Ivana Nogić, 28. 2. 2023.

Pod sloganom „Osnovna škola Ljubešćica nosi ružičastu boju“ obilježili smo 2. ožujka 2023. godine Dan ružičastih majica, poznat još i kao Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. U suradnji s učiteljima i ostalim stručnim suradnicima Škole, pedagoginja Tajana Jenkač održala je radionice i predavanja za sve razrede na temu prevencije nasilja među djecom i mladima.

Naši prvašići učili su o nenasilnim oblicima komunikacije i ponašanja gledanjem edukativnog crtića „Nenasilna komunikacija“.  Ponovili su što je nasilje i kakve sve vrste nasilja postoje. Zanimljiv zadatak bio im je obojati svoj ružičasti kišobran kojim se štitimo od „padanja ružnih riječi“. Na kraju su istaknuli zašto je važno pravilno reagirati na nasilje i osnažiti se u zauzimanju stava za očuvanje vlastite sigurnosti i sigurnosti drugih.

Kako reagirati u situaciji isključivanja iz društva, bila je tema radionice u 2. razredu. Slušajući priču o Crnom janjetu, učenici su ponovili kakvu sve možemo imati ulogu u nasilju, s naglaskom na promatrače. Osmišljavajući pozitivni završetak priče, izvukli su pouku da smo svi jednaki i da se uvijek ponašamo onako kako bismo željeli da se drugi ponašaju prema nama. Crtajući svoju ružičastu majicu, dali su do znanja da ne podržavaju nasilno ponašanje.

U 3. razredu vježbalo se nenasilno rješavanje sukoba. Nakon zagrijavanja kroz ledolomac „Otvori šaku“, učenici su u paru trebali prikazati različite primjere sukoba i kako bi ga riješili na obostrano zadovoljstvo. Cilj je bio promisliti i ispravno reagirati u zadanoj situaciji. Svojim ružičastim otiscima dlanova učenici su poručili svima: „Ostavi otisak prijateljstva, a ne nasilja!“.

Emocije u nasilnom ponašanju bile su središnja tema u 4. razredu. Kroz priču o nasilnom ponašanju učenika prema učenici Dori, učenici su razvijali empatiju i osvijestili važnost ohrabrenja i pomoći osobama žrtvama nasilja. Radionicu su zaokružili izradom plakata: “Nasilje obriši, pozitivnu poruku upiši!“.

Za više razrede (5. – 8. r.) organizirano je edukativno predavanje o obilježavanju Dana ružičastih majica. Nakon kratkog uvoda što taj Dan predstavlja, osvrnuli su se na obilježja vršnjačkog nasilja. Pedagoginji su u tome pomogli učenici 6. razreda koji su glumom prikazali vrste nasilja s porukom „STOP svim vrstama nasilja“. Predstavljeni su i načini reagiranja kod spoznaje nasilnog ponašanja.

Predavanje je završeno aktivnošću „Lanac nenasilja“ u kojoj su svi učenici imali zadatak napisati poruku prijateljstva. Sve njihove lijepe poruke povezane su u zajednički lanac nenasilja koji je izložen u školskoj blagovaonici kao podsjetnik da nas povezuju lijepe, a ne ružne riječi.

« Svibanj 2024 »