Uspjeh na Županijskoj smotri LiDraNo

Autor: Ivana Nogić, 2. 3. 2023.

Domaćin Županijske smotre LiDraNo, OŠ Vidovec ugostila je 27. veljače 2023. godine 79 autora i 37 mentora najboljih literarnih, novinarskih i radijskih uradaka. Naša škola imala je predstavnike u sve tri kategorije, a radovi Ivane Baričević u novinarskom izrazu te Marije Kranjec i Marije Trakoštanec u radijskom izrazu predloženi su za Državnu smotru LiDraNo.

Nakon pozdravnih riječi ravnatelja OŠ Vidovec Predraga Mašića, koji je naglasio kako je Smotra LiDraNo jako važna za promicanje i čuvanje našeg jezika, te kratkog umjetničkog programa škole domaćina, započeli su okrugli stolovi za novinarski, literarni i radijski izraz.

U kategoriji samostalnih novinarskih radova našu školu predstavljala je učenica 7. razreda Ivana Baričević koja je napisala reportažu „U potrazi za vugleničarima“ (mentorica Ivana Nogić). U konkurenciji 25 novinarskih radova Povjerenstvo je vrlo pohvalno ocijenilo Ivaninu reportažu koju su predložili za Državnu smotru LiDraNo.

Na okruglom stolu za literarni izraz Povjerenstvo je istaknulo veliki broj kvalitetnih radova. Među 36 pristiglih bio je i rad učenice 8. razreda Marije Kranjec koja je napisala pjesmu na kajkavštini „Fali…“ (mentorica Sanja Horžić). Iako Marijin rad nije prošao na državnu razinu, vjerujemo da će vam se svidjeti njezini stihovi.

Fali

V kmice pot črešnju sedim,

črne nebe gledim

i trepteče zvezde brojim.

Čuda je let prešlo

ot gda je  ni i fest mi fali.

Pitam se a me z neba gledi.

Tu pot črešnju gde ve sedim,

ona me je v krilu zibala

veselu pesmicu popevala.

Maloga i velikoga medeka mi je kazala

o zvezdami rada mi je povedala,

mila pesmica me smirila,

onda me je v mefku postelu pospravila

i kušlec mi topli na liceko dala.

Na ovom svetu više je ni

i saki mi den teta

fest fali,

fali,

fali…

Na kraju je uslijedio okrugli stol za radijski izraz gdje je Povjerenstvo pohvalilo svih 9 pristiglih emisija, a među tri emisije koje predlažu za državnu razinu uvrstili su i radijsku emisiju naše škole „Sačuvajmo ljubeški kaj“. Autorice emisije su osmašice Marija Kranjec i Marija Trakoštanec, mentorica učiteljica Sanja Horžić, a emisiju su imali priliku poslušati i svi sudionici Smotre.

Čestitamo našim lidranovkama te im želimo prolaz na Državnu smotru koja će se održati krajem mjeseca travnja!

« Svibanj 2024 »